Blog na IMK088a
Texty, za ktere snad na konci semestru dostanu zapocet…
 
 
 

Osvítilo mě Osvícení - 5.příspěvek

Je to neuvěřitelné, ale teprve před týdnem se ke mně dostal film The Shining. Asi bych se měla stydět, že jsem o filmu, který je hodnocen 90 procenty, celých 22 let nevěděla. No co, Pulp Fiction jsem taky poprvé viděla před rokem. Jsem zastánkyní názoru, že na dobré, nebo spíše na výborné filmy si má člověk počkat. A tohle čekání prostě stálo za to…

Horor, slovo, které nám asociuje řadu věcí. Patří mezi ně brak, sra*ka, ale i strach a nervozita. Žijeme ve světě plném předsudků a zarytých (ne)pravd. Takže když jdu na komedii, nepředpokládám, že bych po jejím shlédnutí odcházela s pocitem vnitřního ,,osvícení“. Nebo když jdu na revival, tak nečekám, že bude lepší než originál. Ale jsem potěšená, když občas moji neotřesitelnou pravdu něco tak příjemně rozhodí a donutí zauvažovat nad celým tímto ,,systémem“ jako Kubrickův The Shinning.

Spojení knižní předlohy Stephena Kinga s režijním guru Stanley Kubrickem, to už samo o sobě zní dokonale. Plus hlavní role Jack Nicholson…říkala jsem si, že i když to nějakou náhodou bude opravdu špatný film, tak tahle tři jména z případné katastrofy vytřískají při nejmenším průměrný snímek. Mé obavy se naštěstí nenaplnily a s čistým svědomím tu prohlašuji, že film The Shinning je nejlepší horor, jaký jsem kdy viděla. A taky vám řeknu proč. Kubrickův talent pro dokonale zvládnutý psychologický labyrint je obdivuhodný. Vše do sebe zapadá s takovou lehkostí a nenásilností už od prvních okamžiků, kdy Jack Torrence (Jack Nicholson) jede se svojí rodinou do hotelu, aby tam dělal správce. Dozvídá se, že jeho předchůdce zešílel a zabil svoji manželku a dvě dcery. Od té chvíle se rozbíhá parádní podívaná. Zatímco Jack píše v odlehlém hotelu knihu, jeho manželka (Shelley Duvall) se stará o chod celého objektu a stejně jako v hlavním protagonistovi, i v nás to začíná vřít. Speciální pozornost patří hlavně kameře a zvuku. Například scéna s malým synem (Danny Lloydem), který si projíždí hotel ve šlapacím autíčku. Klobouk dolů před záběry, kdy je patrný rozdíl ve zvuku, kdy chlapec najíždí na koberec a kdy jede po podlaze. Detail? Pro někoho možná ano, pro mě mezník, kdy se z obyčejného filmu stává masterpiece.

Na diskuzi o filmu lidi mimo jiné psali, že se šílenství Jacka Nicholsona projevovalo už na začátku, což je zklamalo a byli ochuzeni o postupnou gradaci. S tím já rozhodně nesouhlasím. Ta vnitřní proměna z milého táty a manžela v nekontrolovatelného maniaka je naprosto znatelná. Mně po pravdě vadila jiná věc. Nepřesvědčil mě výkon Shelley Duvall. Jsem si jistá, že kdyby mě a moje dítě honil šílenec se sekerou, tak mi ta hrůza bude ,,čouhat“ i ze stínu! Nevěřila jsem jí to a ten její běh…no, to byl opravdu horor.

The Shinning je až na pár chyb dokonalý. Ale proč ho zmiňovat po 30 letech? Není to zrovna ,,nejčerstvější zboží“. Jak už jsem řekla…od kategorie horor toho v dnešní době nečekáme moc. No, v podstatě já od toho nečekám už vůbec nic. Naposledy jsem se trochu bála u Kruhu. Ale především na horor jdu už s obavou, že režisér bude zase kašlat na scénář. Jeho cílem je diváka vylekat a dokola mu servírovat sekání všech možných částí těla. A to mě má uspokojit? Tak to teda ne! Je smutné, že od dob Ptáků, Psycha, Rosemary má děťátko a Shinningu uplynulo několik desítek let a po klasickém hororu ani vidu, ani slechu. A já říkám, fanoušci hororů, to si přece nenecháme líbit?! Chci zpátky horory, ve kterých při dalším shlédnutí objevím to, co mi v předešlém uniklo. Nechte si svý křičící holky, co běží nelogicky po schodech nahoru a točte pořádný filmy, který nás všechny osvítí!!!

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

Komentáře ke článku jsou uzavřené.