Blog na IMK088a
Texty, za ktere snad na konci semestru dostanu zapocet…
 
 
 

Prokletý ostrov podle Scorseseho

Stává se takovým pravidlem, že režiséři mají své osvědčené ,,koně“. Ridley Scott sází na Russella Crowea, Steven Spielberg většinou sáhne po Tomu Hanksovi a Martin Scorsese po Leonardu DiCapriovi. Díky jim za to, protože ve Scorseseho posledním snímku Prokletý ostrov máme opět možnost pozorovat DiCapriův herecký koncert.

To, že film bude komplikovaný, je poměrně jasné už z traileru. To, že se film bude těžko kritizovat, je mi bohužel jasné až teď. A to hned z několika důvodů. Jde o to, že má všechny předpoklady kvalitního thrilleru - výbornou kameru, hudbu, scénář i herecké obsazení, ale mě jako diváka to neuspokojilo. Tudíž jsem přemýšlela, proč je snímek Shutter Island ,,jen“ chvalitebný? Proč si režisér víc nevyhrál i s ostatními postavami? Jsem si jistá, že kdyby nebyl snímek postaven na Leonardu DiCapriovi, tak to zase až takový trhák není.

Píše se rok 1954 a válečný veterán, maršál Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) se se svým parťákem Chuckem Aulem ( Mark Ruffalo) vydává na přísně střežený ostrov Shutter Island, kde je nápravné zařízení pro psychicky narušené jedince. Odtud utekla vražedkyně (Emily Mortimer) a Teddy ji má společně s Chuckem najít. Ovšem situace není tak jednoduchá. Ředitel ústavu Dr. Cawley (Ben Kigsley) a ostatní zřízenci jim hází klacky pod nohy, a tak to vypadá, že toho k objasnění bude víc. K maršálovým obavám o uprchlou vražedkyni se přidávají i Danielsovy noční můry z druhé světové války a vidiny mrtvé manželky, kterou zabil žhář (jehož stopy vedou právě na ostrov Shutter). Od tohoto momentu se už i divák cítí trochu schizofrenní a má v hlavě několik možných variant, jak film skončí… Ale jedna by byla neodpustitelná…Kdyby se to Leovi všechno jenom zdálo!!!

Ředitelé zeměkoule tvrdí, že ten konec přesně čekali. Já tedy ne. Je pravdou, že jsem z toho kolotoče ponurých scén střídajících Teddyho vzrůstající šílenství měla pořádný guláš, ale jakmile Scorsese odkryl všechny karty, pootevřela se mi čelist. Všechno do sebe zapadlo jako puzzle, ale proč mám pořád pocit, že Prokletý ostrov šel natočit lépe? Zkrátka tam bylo hodně bláznů, ale málo čirého bláznovství. Respektive např. v Čisté duši je precizně vykresleno osobní šílenství jednoho matematika, v Prokletém ostrově je toho šílenství tolik, že nevíte, které z nich je nejšílenější…

Jak jsem řekla na začátku, něco mi tam ,,neštymuje“. Leonardo byl opět skvělý, Mark Ruffalo mu dobře sekundoval, i když si myslím, že klidně mohl dostat víc prostoru a scény v cele byly vypjaté tak akorát. Hurikán, který maršály na ostrově zdržel, se sice dal předpokládat, ale to mi nevadí. Mistr zápletek mohl závěrečnou scénu natáhnout o deset minut na úkor místy zdlouhavého začátku a tím by vymazal i tu poslední připomínku, kterou k filmu mám. I když obecně v Shutter Island není nic nového pod sluncem, je to jeden ze snímků, za které se vyplatí utratit 129 korun.

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

Komentáře ke článku jsou uzavřené.