Blog na IMK088a
Texty, za ktere snad na konci semestru dostanu zapocet…
 
 
 

Seznamte se,výrazový tanec!

Milí mladí badatelé a zvědavci, dovolím si vám představit contemporary, nebo- li výrazový tanec. Ti z vás, co to znají, mi prominou, i když opakování je matka moudrosti a s vámi, co to vůbec nezajímá, se loučím a třeba si ode mě přečtete něco jiného.

Ok, takže contemporary je poměrně nový druh tance, který zahrnuje, jak balet, tak jazz, ale především se jedná o soudobý tanec vyjadřující pocity. Teď vás možná napadne, že jsem v jedné větě vyjádřila vše, co tanec obnáší a tím dnešní příspěvek končí. Co se definice týče, tak ano, ohledně samotného tance však jedeme dál. Ještě v úvodu vám musím něco říct. Stejně byste to poznali, tak proč se přetvařovat? Ano, přiznávám se. Jsem tanečníkem contemporary v tanečním uskupení Oorphane. Naprosto otevřeně říkám, že je to nejlepší taneční soubor v Brně, ne-li na světě :-) .

Sobecky a excentricky přiznávám, že dnešní příspěvek do blogu je tak trochu o mně a o tom, čím jsem už půl roku pohlcena a naprosto uchvácena. Ale proč vás tím vlastně otravuju? Především proto, abyste se dozvěděli něco o tanečním stylu 21. století a třeba vás zaujme natolik, že si contemporary i vyzkoušíte. Výrazový tanec vám dá možnost projevit nejniternější pocity. Nikdo vás nenutí předvádět zaběhlé styly. Samozřejmě, že se učíte choreografie, ale můžete do nich vkládat i vlastní nápady. Fantazii se při tomto pohybu meze nekladou. Nejlepší na tom je, že se jedná o natolik subjektivní projevy, že například chcete vyjádřit křehkost, zatímco ostatní to vnímají jako vyšinutost. Ale o tom to právě je! Necháte pracovat fantazii a ostatní si utváří názor. Na trénincích stejně jako na představeních performujete určité pasáže. V podstatě přímo před zraky diváků vzniká originální koncept, který může dopadnout úplným fiaskem nebo naopak úspěchem. Jediným problémem s úspěšnými improvizovanými pasážemi je, že si je po zatancování nepamatujete.

Důležitým a neoddělitelným prvkem je hudba. Každý choreograf si ji vybírá sám nebo mu ji někdo skládá. Snaží se, aby nebyla příliš známá, jelikož by mohla odvádět divákovu pozornost od samotného tance. Pokud si choreograf zvolí například téma násilí, snaží se, aby i hudební podbarvení bylo pozorovatelům nepříjemné. Samozřejmě záleží na jednotlivých uměleckých vedoucích tanečních souborů, jak se k daným kompozicím postaví. Zpravidla je dobré trochu šokovat i hudební úpravou. Pokud se v tanci vyskytuje něžnost, není od věci použít naprosto „nehodící se“ skladbu. Celkový dojem z tance tím nabere úplně nový ráz.

Každý taneční styl má svá specifika. Balet je známý precizností pohybů, jazzový tanec zase inklinuje k muzikálu, street dance k pouličním americkým pohybům na basketbalovém hřišti. Ovšem výrazový tanec zkrátka nejde obsáhnout dvěma či třemi slovy. Je originální v tom, že dokáže zahrnout všechny styly a pořád to bude contemporary.

Podle všeho dosud zjištěného si pravděpodobně kladete otázku: Jak to, že mám až teď tu čest se s contemporary seznámit? Všechno má svá pro a proti a ani tento případ není výjimkou. Musím říct, že výrazový tanec je dosti specifický a pro lidi, jež mají rádi jasný koncept, naprosto nevhodný. Jedná se o undergroundovou záležitost a jeho popularita nikdy nedosáhne klasického tance. Navíc pokud je choreograf bohém a nechává vystoupení jen tak plynout, stane se z originality nuda, z celkového dojmu trapas a divákův výraz toho bude jasným důkazem.

Tak už víte vše. Teď záleží jen na vás, jestli byste to chtěli vyzkoušet. A protože mám i slabé chvilky dobroty a jakési solidarity mezi tanečníky, zde jsou další brněnské soubory, které taky tančí contemporary: Filigrán, Bardo, MIMI fortunae a Maximus. Po rychlém seznámení většinou následuje ještě rychlejší rozloučení. Takže pokud jste došli až sem, tak jistě zvládnete ještě čtyřminutovou ukázku. Po ní jste už v podstatě teoretičtí odborníci výrazového tance.

http://www.youtube.com/watch?v=KsAZZGNf1T4

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

Komentáře ke článku jsou uzavřené.